Thorstav s.r.o.

Renovacia, oprava, (servis) heligonky




Rozhodol som sa zverejniť postup ako si rekonštruujem heligonku. Heligonka bola značne rozbitá, mechy boli potrhané, hmatník bol zlomený a každý gombik na heligónke bol iný. Tak som hmatnik rozobral polepil a vyrobil nove drievka pod gobíky z ktorých idú drôtiky na klapky, pretože pôvodné drievka boli rozštiepené zlomené, alebo chýbali. Mechy som dal spraviť p. Durajovi, ktorému som zaslal rámiky a on do troch týždňov poslal nové mechy. Veľmi pekná robota z jeho strany. Toto bola asi najväčšia investícia.

Musel som samozrjme do nových drievok nabiť droty a pripajkovať naň klapky, ktoré som podlepil filcom a jemnou kožou, nakoľko povodné klapky obsahovali už len zbytky niečoho čo bola kedysi koža a filc. Heligonka mala zinkové hlasy s ladením Dis-Gis, takže som ju preladil na D-G. A tu je malá ukážka Heligónka mala pôvodnú povrchovú úpravu (vosk) tak som ho musel celý zbrúsiť (veľmi jemne kôli intarziám) a natrel som ju syntetickým exteriérovým lakom. Vhodná kombinácia sa mi osvedčila nitrocelulózový lak ako základ (2 nátery) a vrchná vrstva syntetický lak s UV filtrom (13 náterov riadne zriedených). Pod týmto lakom tak drevo nezožltne ako pod napr. pod nitrocelulózovým a navyše obsahuje UV filter. Nevýhoda laku je že schne až 24 hodín a ďalšia vrstva sa može nanášať až po 8 hodinách. Ak použijete iba nitrocelulozový lak drevo pod ním časom zožltne, ale schne iba niekoľko minút a riedi sa C6000ckou a nie S6006 ako vám budú tvrdiť v predajni. Pri lakoch s UV filtrom je zožltnutie dreva ďaleko menšie. Pri tvrdých lakoch mi zvykne popraskat lak na miestach v okolí šroubov a klincov. Heligónka zatiaľ vyzerá takto. (Tu prikladám nejaké fotky):
renovacia heligonky
Pôvodná heligonka. Heligonka bola pozdĺž prasknutá, pramo cez diery basových gombíkov, tak som z dnuka heligonky nalepil na prasknutú stenu 4mm hrubú dostičnku a podľa starých dier navŕtal do doštičky diery. Preglejku na takéto opravy používajte čo najmenej, kedže je oproti drevu zbytočne tažká. Vzadu na hmatníku bola odlepená dýha tak som kupil novú dýhu podobnú farbe heligónky a nalepil ju disperzným lepidlom a zalakoval. Disperzné lepidlá su dobré na lepenie dreva. Odolnosť lepeného spoja ma vždy prekvapí, keď niečo zalepím a potom zistím že to treba dať preč, väčšinou to ide len tak že sa zničí okolný materiál, ale spoj ostane držať. Výhoda je aj to ze má bielu farbu a po zatvrdnutí je priesvitné. Nevýhodou je doba schnutia. S duvilaxom keď niečo zalepím, tak s tým môžem robiť až po hodine a fyzicky namáhať spoj môžem až po 24 hodinách. Dýha, ktorá sa bude lakovať musí mať pevný podklad aby dýha pod lakom nepružila, inak bude lak praskať. Preto je nutné každú dýhu (aj malé kúsky) lepiť disperzným lepidlom, pretože po vytvrdnutí je pevnej konzistencie. Neodporúčam lepidlá typu "chemopren", pretože po zatvrdnutí je lepidlo mäkké ako guma a dýha na ňom bude pružiť a lak vám môže popraskať. Takéto lepidlá sú zase vhodné na spoje, ktoré pružia, napríklad lepenie filcu pod klapky alebo kožu na filc atď... .
renovacia heligonky

Pôvodná heligonka (hore). No a nasledujúci obrázok už zobrazuje heligonku k dátumu 11.11.2013.
renovacia heligonky
Heligonka k dátumu 11.11.2013. Na basovej strane ale aj na hmatníku som musel vyrobiť z pružinového drôtu nové strunky, kedže jeden gombík šiel ľahko a druhý šiel tak ťažko že sa na tom ani nedalo hrať.
renovacia heligonky
Heligonka k dátumu 11.11.2013. Nožičky som vysústružil drevené rovnako ako aj basové gombíky, aby pôsobila "staro", pretože nové gombíky sú všelijaké perleťové umelohmotné, ktoré vyzerajú velmi pekne a profesionálne ale starožtnáná harmonika stráca nádych doby kde bola vyrobená. Nožičky mám aj kovové chromovné ale nakoniec som sa rozhodol pre nula-eurové riešenie a vytočil som ich z dreva.
renovacia heligonky
Heligonka k dátumu 11.11.2013.Kovanie okolo basovych gombikov som zohol z antikorového lešteného plechu a vybrusil podla povodneho plechu. Takže to bolo skoro zadarmo ale nemal som zatiaľ možnosť tam niečo vygravírovať. Takže je "len" hladký a lesklý.
renovacia heligonky
Heligonka k dátumu 11.11.2013. Basové gobíky som vytočil na sústruhu z jedného kusa dreva a nalakoval lodným exteriérovým lakom.
renovacia heligonky
Heligonka k dátumu 11.11.2013.Plech nad klapkami bol riadne hrdzavý, takže som ho len vybrúsil natrel základnou farbou strekol dve vrstvy ciernou matnou a nastriekal syntetickým lakom 2 vrstvy. Tento plech sa velmi tažko zháňa a je drahý(pod 150e som nezohnal a aj tak nemal take rozmery ako by som potrebpoval) preto som sa pre začiatok rozhodol pre 5-eurové riešenie ale v budúcnosti možno dám vyrobiť a pochrómovať. Ono nie je problém zrekonštruovať heligonku aby vyzerala ako nová, keď si kúpite profesionálne vyrobené súčasti. Sú pekné ale pre mňa drahé a teda nedostupné, a nie vždy sa hodia k charakteru heligónky. Priklad: Na starú drevenú heligónku sa nehodia krasne perleťové gombíky ;-) Problém je zrekonštruovať heligónku tak aby to vyzeralo a za čo najmenej peňazí. Vtedy sa ukáže ľudská vynaliezavosť a šikovnosť.


Kovanie mechov a štítok

Tak uplynul ďalší týždeň a ja som po večeroch brúsil pliešky a šrouboval na mechy. Vyzerá to asi takto:
renovacia heligonky
Heligonka k dátumu 17.11.2013. Plechy som robil z 0,6mm antikorového plechu, vybrúsil pilníkom a vyleštil. Plechy sú na mechy prikrútené antikorovými vrutmi 2,5x10 DIN 96.
renovacia heligonky
Heligonka k dátumu 17.11.2013. Gombíky som vzhľadom na čierny plech zháňal a zohnal čierne (mne sa najviac hodili tieto, ale koľko ľudí toľko chutí), ale do budúcnosti plánujem vytočiť z bukového dreva a vyskúšať či nebudú krajšie.

Štítok

Keďže som bol po vikendovom brúsení oceľového plechu taký rozbehnutý, tak som sa rozhodol že na heligónke zanechám vlastný rukopis v podobe kozmetického reklamného šrámu. Vyzerá to asi takto:
renovacia heligonky
Heligonka k dátumu 17.11.2013. Štítok som vyrobil z 0,6mm antikorového plechu, vybrúsil pilníkom a vyleštil. Vymyslel som si motív a do ocelového plechu som ho vyleptal, takže sa nedá zotrieť alebo zodrať.
renovacia heligonky
Heligonka k dátumu 17.11.2013. Leptať sa dá do rôznych matriálov a je na vás čo a prečo použijete. Krásne vyzerá leštený hliník, do ktorého sa dá leptať roztokom : 80% kyselina fosforečná (H3PO4) + 5% kyselina octová + 5% kyselina dusičná(HNO3) + 10% voda (H2O). Ja som leptal do hliníka aj chloridom železitým, ale dajte pozor na rôzne zliatiny ako je napríklad dural aby ste sa nečudovali že jemu to funguje a mne nie. Ak by ste chceli leptať chróm, tak vám poslúži kyselina chlorovodíková (HCl). Ale ak by ste chceli zainvestovať, môžete si vyleptať aj do zlata. Zlato (Au) je ušľachtilý vzácny kov, ktorý odoláva väčšine kyselinám a zásadám a keď ho hodíte na dno mora tak ho o milión rokov nájdete krásne žlté a lesklé. Zlato sa rozpúšťa jedine v lúčavke královskej (kyselina nitrochloridová). Je to zmes koncentrovanej kyseliny chlorovodíkovej (HCl) a koncentrovanej kyseliny dusičnej (HNO3), zvyčajne v objemovom pomere 3:1. Rozpúšťa mnoho ušľachtilých kovov vrátane zlata a platiny, ale napr. tantal a irídium sú voči nej odolné. Zlato je ale 100% recyklovateľné a po rozpustení v lúčavke dostanete žltý roztok (ako pivo len bez peny) a môžete s ním napríklad maľovať na drevo alebo kov, pretože po vyschnutí roztoku na spodku zostane usadnuté opäť zlato. Ale kov je lepšie galvanicky pokovovať (pozlacovanie). Ak by ste chceli leptať napríklad sklo (maľovať na sklo), tak môžete využiť kyselinu fluorovodíkovú, pretože leptá oxid kremičitý (SiO2). No a ak by sa niekto dostal k wolfrámu tak ten sa dá leptať obyčajným peroxidom vodíka. Ale skôr sa asi dostanete k medi a mosadzi a tie sa dajú leptať roztokom kyseliny chlorovodíkovej a peroxidu vodíka. Do železa ako v mojom prípade sa dá leptať napríklad chloridom železitým ako do väčšiny ocelí ale môžete mať problémy ak oceľ bude obsahovať napríklad väčšie množstvo chrómu alebo iných prvkov. Rôzne postupy od galvanického pokovovania až po recepty na prípravu roztokov nájdete v knihe Technický receptář (Jan Škeřík).

Všetky chemikálie sa dajú kúpiť v dobrej drogérii, alebo vo farby lakoch. Dodržujte bezpečnosť pri práci s chemikáliami!!! Ak niekto nevie "či sa lieva kyselina do vody alebo voda do kyseliny", nech postupuje mimoriadne opatrne. Ochranné okuliare sú samozrejmosťou, pretože napríklad roztok s brómom pri stiku s očami spôsobí trvalé poškodenie zraku a roztoky s chrómom sú vysoko karcinogénne.
renovacia heligonky
Štítok. Ak by niekto chcel niečo podobné môže navrhnúť nejaký motív a ja to skúsim či by sa to dalo vyrobiť.
renovacia heligonky
Heligónka k dátumu 9.12.2013. Heligónka bola dokončená 9.12.2013.
renovacia heligonky

renovacia heligonky
Ak by ste potrebovali s niečim poradiť kľudne napíšte: Pošli e-Mail. Nezabudnite uviesť nejaký kontakt(najlepšie e-Mail) na Vás.
Diskusiu k článku nájdete tu: Diskusia k článku.Docasne nejde koli utokom.