Thorstav s.r.o.

Jablkovica, môj osobný domáci recept - ako na to?
Nie je nič lepšie ako po tvrdej robote si sadnuť ku krbu a vychutnať si pohár vína z vlastnej výroby a vlastnej záhradky. Lepšie je už len dať si pred dobrým jedlom za štamprlík domácej pálenky. V tejto sekcii Vám prezradím náš rodinný domáci recept na domácu pálenku z jabĺk - jablkovicu. Keďže v našich klimatických podmienkach dozrieva predovšetkým jablko, a niekedy je úroda taká že vám popri jedení, zaváraní, muštovaní a pečení koláčov z jábĺk zostane ešte aj na nejaký ten destilátik.

Jablkovica, môj osobný domáci recept - ako na to?Suroviny a pomôcky na výrobu domácej jablkovice:
Jablká, kryštáľový cukor ak bude treba, vodu, sudy na kvas, demižón na pálenku, nejaký mlynček na pomletie jabĺk. No a môžme ísť na vec.

Ešte pred postupom Vás musím oboznámiť s tým čo je kalvados a čo je jablkovica, lebo ľudia si často a radi tieto pojmy zamieňajú. Kalvados sa robí tak, že sa jablká odšťavia, čistá šťava sa dá vykvasiť na víno a z vína sa potom páli kalvados. Pri jablkovici je postup jednoduchší.Keď na jeseň začnú dozrievať a padať prvé jablká začnem ich pomaly zbierať do sudov a kvas vždy po pridaní novej dávky premiešam. Väčšina odborníkov vám bude tvrdiť, že sa to tak nemá robiť a do kvasu by sa nemali pridávať ďalšie jablká, ale ja to z praktického hladiska robiť musím, keďže jablká nedozrievajú naraz a tiež naraz nepadajú. Keby ste čakali kým všetky jablká popadajú tak by vám všetky pohnili. Ale tiež nepridávam jablká do kvasu pol roka, ale zbieram jablká tak 1-2 týždne a potom už kvas nechám kvasiť ani ho nepremiešavam. Taktiež nedodržujem postup, že do kvasu by mali ísť len čisté a nie hnité jablká, keď máte popadané jablká jasné že sú aj nahnité a určite sa nezdržiavam vykrajovaním atď... nahádžem to do mlynčeka a hodím do suda. Iste, že ak je jablko už napoli zhnité, tak ho do kvasu nedávam ale ak je na ňom trošku zhnitého, tak sa kvasu ani palenke nič nestane. Samozrejme že sa netrápim ani odtrhávaním stopiek či podobnými nezmyslami. Keď nemáte veľa času a popri malých deťoch sa venujete aj stavbe domu tak ako ja, alebo inej činnosti tak sa určite nebudem zaoberať prkotinami ako je odtrhávanie stopiek a podobne. Chcel som spraviť jablkový mušt ale s tým je ďaleko viac roboty (povykrajovať jablká, odšťaviť, zasterilizovať atď...). Pri jabkovici je roboty menej a pálenka bude dobrá nemajte strach, ale ak máte veľa času môžete skúsiť aj odšťaviť jablká a spraviť kalvados.

Postup:
  1. Takže len pozbierať jablká do vedier/vriec, očistiť ich od zeme, nasypať do mlynčeka(v mojom prípade som prerobil lis na hrozno na mlynček na jablká, tak že som nazváral nové valce, ktoré rozomelú jablká), pomlieť, a vysypať do suda.
  2. Ak Vám padá veľa jabĺk a niesú ešte úplne dozreté ale je Vám ľúto ich vyhadzovať na kompost, tak ich pozbierajte, pomelte, dajte do suda. Ak nemajú jablká veľa šťavy tak pridajte aj vodu tak, aby kvas bol hustý ako guláš, ale aby sa dal premiešať.
  3. Jablká ochutnajte a ak sú sladké cukor nepridávajte, ak sú menej sladké ale kyslejšie tak pridajte trošku cukru. Ja pridávam cukor podľa chuti jabĺk ale nie viac ako 1kg cukru na 50l kvasu.
  4. Do demižóna/suda nalejte 33 litrov letnej vody, v ktorej je rozpustených 11kg cukru. Ríbezle majú vysokú kyslosť, preto sa znižuje priliatím veľkého množstva vody.
  5. Nádoby s kvasom nikdy nenaplním do plna ale tak do 4/5, pretože kvas sa pri kvasení zdvihne (rovnako ako keď vám kysne cesto na chlieb/koláč/knedle).
  6. Kvasný proces začína okamžite, v podstate už v popadaných jablkách. Sudy s kvasom uzatváram len pokrývkou tak aby sa tam nedostal hmyz ako osy či sršne ale s vínnou zátkou alebo pridávaním kvasiniek sa neobťažujem.
  7. Po vykvasení zaviesť do obecnej pálenice  smile , vypáliť destilát, zriediť na požadované percentá (ja väčšinou 52%), zaplatiť daň a je to. V Pálenici to ale majster spraví všetko za vás nemusíte sa báť, vy mu len vylejete do kotla kvas.


Jablkovica, priprava kvasu, ako na to?, kalvados, sudy, mlynček Jablkovica, priprava kvasu, ako na to?, kalvados, sudy, mlynček Jablkovica, priprava kvasu, ako na to?, kalvados, sudy, mlynček

Najpraktickejšie je mať kvas v 50 litrových nádobách, nakoľko sa snimi dobre manipuluje, prenesiete ich aj sami keď treba a 300l kvasu čo je 6 nádom preveziete aj autom. Kvas keď kvasí, tak sa spraví na vrchu takzvaná čiapka a keď dáte ucho do nádoby počujete šušťanie. Kvas keď vykvasí, tak čiapka jemne padne, čo budete viieť na medzere medzi stenou a čiapkou. Čiapku počas kvasenia neporušte!!! Zabraňuje prenikaniu vzduchu a nežiadúcim organizmom (octové kvasinky) do kvasu. Kvas Vám vykvasí v letných teplách 20 - 30°C za cca 2 týždne a v zime 0 - 4°C za 3mesiace plus mínus samozrejme. To sa nedá určiť presne. A ako spoznám, že je kvas dokvasený? Otvorím sud a pozriem či už čiapka klesla. Ak áno poruším ju a strčím do kvasu ruku, vytiahnem a ochutnám šťavu. Ak nie je sladká, kvas je vykvasený a môžete sa pustiť do pálenia. Ako vyzerá pomletý kvas vidíte na nasledujúcich fotkách.

Jablkovica, priprava kvasu, ako na to?, kalvados, sudy, mlynček Jablkovica, recept, kvas, ako na to, kalvados, sudy, mlynček Jablkovica, recept, kvas, ako na to, kalvados, sudy, mlynček Jablkovica, recept, kvas, ako na to, kalvados, sudy, mlynček

No a po vykvasení stáčí naložiť na vozík aj s drevom a zaviesť do pálenice.

Jablkovica, kvas, recept, ako na to, kalvados, sudy, mlynček Jablkovica, kvas, recept, ako na to, kalvados, sudy, mlynček Jablkovica, kvas, recept, ako na to, kalvados, sudy, mlynček Jablkovica, recept, kvas, ako na to, kalvados, sudy, mlynček

Mne väčšinou vychádza z 300l (necelých 300 reálne by tam mohlo byť 250l, lebo nádoby nie sú do plna naplnené kvasom aby pri kvasení nepretiekol) tých 23litrov 52-53% jablkovice. Tento rok (2018) je na úrodu ovocia nesmierne bohatý, a už začiatkom augusta som si dal vypáliť 300l kvasu čisto len z jedného stromu=jedného druhu jabĺk takzvaných Jakubiek. Výdatnosť som mal 23litrov ale dal som na 300l 4kg cukru. Vonia a chutí pekne po jakubkách hneď by ste ich spoznali. Ale už mám zarobených ďalších 300l z jakubiek a ďalších dvoch odrôd a to nie je ešte ani polka augusta. A jeseň vyzerá, že bude ešte viac väčšia úroda.

No čo na záver? Azda len popriať vám dobrú chuť a ak by vám z tohto článku nebolo niečo jasné, kľudne mi napíšte a ja to objasním a hlavne doplním. Ak ste pred tým pálenku nerobili, netreba sa toho báť, a možno je dobré začať práve jablkami, nakoľko je s nimi najmenej roboty, s čerešňami, či divými slivkami je veľa roboty so zbieraním, ale zase sa nemusia mlieť. Nuž zvážte sami. Tak práci česť a robte niečo!

Tak na zdravie.