Thorstav s.r.o.

Oprava ( servis ) priečnej flauty
Na tejto stránke by som chcel stručne popísať moje skúsenosti s renováciou priečnej flauty a nakoľko som sa na nej naučil aj zahrať niekoľko pesničiek a chcel som si brať flautu sebou aj na externe hranie, musel som si ušiť nejaké lacné, praktické a ale hlavne ochrané púrzdro.

Priečnu flautu som kúpil na inzerát za 60euro ale bola znacne znečistená a hlavne netesnili klapky, čo sa ukázalo ako závažná chyba pretože ak klapky netesnia, flauta prestáva hrať. Mnoho ľudí sa snaží trenovať nátisk a nedarí sa mu, myslí si že to nerobí správne, a pritom mu dobre netesnia klapky a na flaute sa ťažko hrá. Toto bola aj moja situácia, keď som sa ani po týždni nenaučil na flautu správne fúkať, začal som experimentovať, a zistil som že je to spôsobené netesnosťami.

Preto som sa rozhodol celú flautu rozobrať, vyčistiť a pretesniť klapky. Flauta je postriebrena a preto som ju čistil len handričkou a liehom, ak bola niekde zoxidovana, vyleštil som ju pastou na leštenie mosadze SILICHROM. Zlomené pružinky som vymenil za nové. A keďže mám už skúsenosti s pretesňovaním klapiek na heligónke, rovnakú techniku som použil aj tu.

Smiley face Smiley face
Na flautu som vysústružil aj drevený stojan zo slivkového dreva. Klapky som podlepil 2mm hrubov plsťou a na ňu som prilepil jemnú kožu. Nejakých pár dní flauta hrala rovnako ako pred renováciou, ale po niekoľkých dňoch si klapky "sadli" a flauta sa nádherne rozohrala.


Ak by ste potrebovali s niečim poradiť kľudne napíšte: Pošli e-Mail. Nezabudnite uviesť nejaký kontakt(najlepšie e-Mail) na Vás. Diskusiu k článku nájdete tu: Diskusia k článku.Tak práci česť a robte niečo!