Thorstav s.r.o.

Stavba predovky od firmy Ardesa
Táto stránka je venovaná stavby perkusnej predovky Kentucky od firmy ARDESA.


 Stavba predovky od firmy Ardesa  1. Stavba predovky od firmy Ardesa.
  2. Záver.
    1. Diskusia k téme.

Stavba predovky od firmy Ardesa.Zdrávím všetkých návštevníkov mojej stránky okrem fanatikom zbraní, a jeden špeciálny pozdrav pre fanatikou zbraní. Máme tu síce červen a konečne som sa dostal aj ku tejto téme. Na sviatok veľkého slnovratu (vianoc) som dostal pod strom skladačku známej a jednej z najúspešnejšej zbrane, predovky Kentucky od firmy ARDESA s perkusným zapalovaním. Koncom 18. storočia bola objavená traskavá ortuť a iné chemické zlúčeniny, ktoré pri údere vybuchujú. Tento objav podnietil začiatkom 19. storočia vývoj perkusného zámku. Vo viac ako päťstoročných dejinách strelných zbraní sa tak otvorila cesta k rozvoju spoľahlivých zbraní nezávislých na poveternostných podmienkach. Výsledkom tohto konštrukčného vývoja boli jednohlavňové revolvery, ktoré mali valec na viac striel, pričom os otáčania valca bola axiálne v smere streľby. Už som mal v minulosti na strelnici možnosť vysúšať si streľbu z perkusnej pušky a bol som šokovaný ich silou a presnosťou. Súčasné moderné technológie (vývrt hlavne, svetlovodné mieridlá, rybina na uchytenie kolimátora, laseru, puškohľadu atď...) dodali aj starým zbraniam nový dych a obchody s perkusnými zbraňami sú neustále vypredané. Tak sa stalo aj v mojom prípade kedy som dlhší čas nevedel zohnať perkusnú pušku až v jednej predajni v Banskej Bystrici mali aspoň skladačku a tak som sa teda pustil do stavby perkusnej pušky Kentucky. Cez vianoce som mal nejakú dovolenku a dal som si pokoj od stavby domu a prešiel som na stavbu mojej druhej predovky, keďže som už bol hrdým vlastníkom predovky ARDESA Evolution s niklovanou hlavňou. Samotná skladačka od Ardesy bola veľmi recízne urobená, všetky súčiastky do seba pasovali a nebolo nutné nejakej improvizácie. Jediné čo sa dá vytknúť bola absencia návodu na stavbu a návod sa dal síce stiahnúť z internetu, ale len v angličtine. K stavebnici som musel kúpiť ešte hnedý olej na pažbu a chemický prípravok na začierňovanie hlavní. Zbraň som si tak ako písali v návode najprv postavil a poriadne prebrúsil nerovnosti na spojoch tak aby puška bola dokonale hladká.

Skladacka Ardesa Kentucky Olej na pazbu Pociernenie hlavne Skladacka Ardesa Kentucky

Pažbu a všetky drevené časti som následne 6x namoril liehovým moridlom s farbou "DUB" a potom som cca 40x naniesol hnedý olej na pažbu. Rovnako som postupoval aj pri nabijáku a čistiacej tyče aby mali rovnaký odtieň. DOBRÁ RADA: Nabijáciu tyč som si vyrobil vlastný z bukovej tyčky a mosadznej koncovky z hadice kompresora kúpenej v OBIčku aby som originál k puške nezničil, pretože nabíjaním a čistením hlavne sa nabíjacia tyč dostáva do kontaktu s hlavňou a tyč sa značne ničí (špiní sa olejom a vyhoreným pušným prachom, poškriabe sa o oceľovú hlaveň atď...).

Skladacka Ardesa Kentucky Skladacka Ardesa Kentucky Stavba Ardesa Kentucky Stavba Ardesa Kentucky

Potom stačilo pušku už len poskladať a drevené časti navoskovať. Ja voskujem tak, že si na handričku dám kúsok včelieho vosku z vlastných úľov a rýchlymi pohybmi vtieram vosk do dreva. Výsledok je na dotyk veľmi príjemný. Nikdy pažbu nelakujte!!! keď opriete pažbu o plece a dotýkate sa sponenou tvárou lakovanej pažbe nie je nič príjemné.

Stavba Ardesa Kentucky Stavba Ardesa Kentucky Stavba Ardesa Kentucky

No a kráska v plnej zbroji je tu:
Predovka Ardesa Kentucky

Originál návod nájdete tu:
Navod Ardesa Kentucky

Záver.Gratulujem vám ak ste sa v čítaní ale hlavne v stavaní domu dostali až sem. Pušku som poskladal za pár dní (musíte nechať moridlá a oleje vyschnúť až potom sa dá voskovať) a na nový rok som ju už vyskúšal. Na Silvestra som sa zahral na arabskú svadbu smile .Tak práci česť a robte niečo!


Ak sa chcete niečo opýtať alebo sa podeliť so svojimi skúsenosťami, tak môžete navštíviť diskusiu k téme.